Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi
+90 392 444 99 39

Parkinson Hastalığı

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson hastalığı derin beyin çekirdeklerinde dopamin isimli maddeyi salgılayan hücrelerin azalması nedeniyle ortaya çıkan ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır.

Parkinson Hastalığı kimlerde görülür?

İdiopatik Parkinson genellikle ileri yaş hastalığı olarak bilinir. 65 yaş üzeri grupta sıklık %1 olarak ifade edilir. Daha az sıklıkla genç yaşlarda da tanı alan olgular mevcuttur. Bu grupta genetik faktörler daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Parkinson Hastalığının belirtileri nelerdir?

Klasik ve en sık görülen belirtiler istirahat halinde titreme, hareketlerde yavaşlama, kas katılığı, duruş/denge bozukluğu’dur. Ancak belirtiler genellikle bu yakınmalar ile sınırlı kalmayıp, zaman içerisinde çok geniş bir yelpazeye yayılır. Hastalık belirtilerine ilave olarak zaman içerisinde kaçınılmaz şekilde yükseltilmek zorunda kalınan ilaç dozları nedeniyle tedavi yan etkileri de tabloya ilave olmaktadır.

Parkinson Hastalığı’nda cerrahinin yeri nedir?

Parkinson Hastalığı’nın küratif yani tamamen ortadan kaldırıcı tedavisi henüz mümkün değildir. Tedavi seçenekleri Parkinson hastalığının bulgularını baskılamaya yönelik tedaviler ile sınırlıdır. Tanı sonrasındaki birkaç sene ilaç tedavisi ile tatminkar düzelme sağlamak mümkünken takip eden süreçte hastalığın ilerlemesine bağlı olarak iyilik halinin devamı artan ilaç dozları ile mümkün olabilmektedir. Hastadan hastaya değişkenlik göstermekle beraber Parkinson ilaçları belirli bir doz arttırımından sonra önemli sayıda hastada tatminkar hayat kalitesine olanak vermeyen yan etkiler ortaya çıkarmaktadır. Bu durumdaki hastalardan Nöroloji tarafından seçilmiş uygun gruba cerrahi tedaviyle hayat kalitesini tekrar kazandırmak mümkün olabilmektedir.

Parkinsonda Cerrahi Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Aslında halen hazırda iki yöntemden bahsedilebilir. Bunlardan birincisi çekirdek yakma işlemidir. Bu işlemin uygulama sıklığı günümüzde büyük oranda azalmış ve bazı dezavantajları nedeniyle yerini güncel olan derin beyin uyarımı yani popüler adıyla beyin pili ameliyatlarına bırakmıştır.

Parkinson’da beyin pili ameliyatı neden yapılır?

Özetle amaç Parkinson belirtilerini yatıştırarak hastaya iyilik hali kazandırmak ve kullanılan ilaç dozlarının azaltılmasına olanak sağlayarak ilaç yan etkilerinden hastayı kurtarmak şeklinde özetlenebilir. Beyin pilinin hastalığı ortadan kaldırıcı etkisinin olmadığı, semptomları baskılamaya yönelik bir girişim olduğu net olarak bilinmelidir.